close
تبلیغات در اینترنت
نگاهی به پروژه های استفاده اشتراکی از دوچرخه در وین اتریش
loading...

بهترین مرجع دانلود بازی و نرم افزار

حجم روز افزون خودروها در شهرهای مختلف دنیا، و متعاقباً به وجود آمدن مشکلات ترافیکی یا زیست محیطی، دولت ها و ساختارهای وابسته به آن را وادار به گسترش و راه اندازی سایر سیستم های حمل و نقل پاک همانند دوچرخه، کرده است.  پایتخت کشور اتریش -وین- از جمله شهرهای اروپایی پیشرو و ممتاز در زمینه گسترش دوچرخه سواری شهری به عنوان یک راه حمل و نقل سبز برای شهروندان است که البته نقش سازمان های دولتی و غیردولتی از جمله شهرداری ها در فراهم ساختن امکانات و زیر ساخت های مناسب برای این وسیله، غیر قابل انکار است.…

نگاهی به پروژه های استفاده اشتراکی از دوچرخه در وین اتریش

حجم روز افزون خودروها در شهرهای مختلف دنیا، و متعاقباً به وجود آمدن مشکلات ترافیکی یا زیست محیطی، دولت ها و ساختارهای وابسته به آن را وادار به گسترش و راه اندازی سایر سیستم های حمل و نقل پاک همانند دوچرخه، کرده است. 

پایتخت کشور اتریش -وین- از جمله شهرهای اروپایی پیشرو و ممتاز در زمینه گسترش دوچرخه سواری شهری به عنوان یک راه حمل و نقل سبز برای شهروندان است که البته نقش سازمان های دولتی و غیردولتی از جمله شهرداری ها در فراهم ساختن امکانات و زیر ساخت های مناسب برای این وسیله، غیر قابل انکار است.

در این مقاله قصد داریم یکی از پروژه های استفاده اشتراکی دوچرخه که در شهر وین برای شهروندان آن محیّا است را بررسی کنیم.

"دوچرخه شهری وین" از سال 2003 با حمایت شهرداری وین، توسط شرکت Gewista شروع به کار کرده و امروزه یکی از پروژه های موفّق شهری در میان شهرهای اروپایی است که سایر کشورها نیز در حال الگوبرداری و مشابه سازی آن هستند. البته این پروژه نیز با رفع نواقص و معایب طرح های شکست خورده پیش از آن، به نتیجه نهایی و مطلوب رسیده.

هدفِ این پروژه اجاره دوچرخه‏ از حدود 100 ایستگاه تعبیه شده در تمامی نقاط شهر (غیر از مناطق مرزی شهر) با حدود 2400 دوچرخه آماده به کار است که در تمامی فصول سال به صورت شبانه روزی قابل استفاده هستند. هر شهروند می‏تواند با مراجعه به یکی از ایستگاه ها، دوچرخه ای را اجاره و با پایان استفاده از آن، در یکی دیگر از ایستگاه های موجود دوچرخه را برای استفاده سایرین قرار دهد.

این پروژه شهری به دلیل هزینه بسیار کم برای متقاضی آن (ساعت اول اجاره همیشه رایگان بوده و با هر مکث 15 دقیقه‏ای از یک ساعت رایگان دیگر بهره مند می شوید)، به عنوان یک وسیله نقلیه و حتی برای گشت و گذارهای تفریحی توریست ها، با استقبال بسیار زیادی در شهر وین مواجه شده. به طوری که در سال 2012 بیش از 400 هزار کاربر ثبت شده جمعاً مسافتی در حدود 2.3 میلیون کیلومتر را در 714 هزار سفر، دوچرخه سواری کرده اند.

یکبار ثبت نام در سیستم، دسترسی به دوچرخه ها را به صورت مکرّر و نامحدود (تا حداکثر بازه زمانی 120 ساعت متوالی) امکان پذیر ساخته و تنها مدرک مورد نیاز برای کاربر، کارت بانکی (شامل کارت های پرداخت کشور اتریش، کارت های اعتباری و یا کارت های مخصوص دوچرخه شهری وین) است که البته با هر کارت تنها امکان اجاره یک دوچرخه محیّا شده.

حال نگاهی نزدیک و تجربی داشته باشیم به قسمت های سخت‏افزاری و نرم‏افزاری این پروژه:

ایستگاه ها

ابتدا کافی است یکی از نزدیکترین جایگاه ها از روی نقشه های چاپی یا اینترنتی را انتخاب کنید. در بار اول، کارت‏ بانکی (یا کارت مخصوص دوچرخه شهری وین) را به دستگاه وارد کرده و مراحل ثبت نام که شامل وارد کردن اطلاعات فردی، محل سکونت و همچنین انتخاب نام کاربری و رمزعبور است را انجام دهید و بعد از قبول شرایط و مقرّرات و همچنین پرداخت یک یورو به عنوان هزینه ثبت نام در سیستم، نوبت به انتخاب دوچرخه مورد نظر از ایستگاه می رسد (اجاره دوچرخه در سایر دفعات فقط با قرار دادن کارت در دستگاه و ورود رمزعبور به سادگی امکان پذیر است).

همچنین شما می توانید با استفاده از مانیتور ایستگاه، با پشتیبانی از چهار زبان آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی، نقشه شهر و ایستگاه های اطراف را به همراه وضعیت آنها بررسی کرده یا مواردی از قبیل خرابی بخش های مختلف دوچرخه و حتی اعلام مفقودی و سرقت را به اطّلاع مرکز پشتیبانی برسانید. البته کار با صفحه لمسی (از نوع سنسور مقاومتی) این مانیتور‏ها، ممکن است کمی سخت و آزاردهنده باشد!

دوچرخه ها

طراحی دوچرخه ها به نحوی است که بتوانند در مقابل کاربری زیاد و همچنین ارتباط همیشگی با هوای آزاد، رطوبت بالا و بارش های آسمانی دوام کافی را داشته باشند. از طرفی امکانات کاملاً قابل قبولی برای یک سفر درون شهری برای آنها در نظر گرفته شده؛ امکاناتی از قبیل طراحی سبد برای قراردادن وسایل همراه، چراغ روشنایی جلو و چراغ خطر عقب (که با سنسور نوری تعبیه شده، در شب با کمک دینام چرخ روشن می شود)، دنده سه سرعته، زنگ و قفل چرخ.

به عنوان تنها عیب در طراحی این دوچرخه، بحث مربوط به سیستم ترمز آن است که فقط برای چرخ جلو به صورت دستگیره ای روی فرمان تعبیه شده و ترمز چرخ عقب با حرکت معکوس پدال عمل می کند که عملاً در شرایط اضطراری دارای کمترین کارایی است.

مسیرها

در ابتدای مطلب هم در مورد میزان اهمّیت زیرساخت ها نوشتیم. فرض داشتن تعداد بی شمار دوچرخه و ایستگاه، بدون در نظر گرفتن محل عبور و مرور مناسب برای استفاده از آنها می تواند نتیجه عدم استقبال عمومی را در پیش داشته باشد؛ لذا به همین دلیل است که در شهر وین کمتر معبر و خیابانی بدون مسیر ویژه عبور دوچرخه ها مشاهده می شود. 

مسیرهای دوچرخه در این شهر به سه دسته‏ متفاوت تقسیم شده اند:

• مسیر ویژه عبور دوچرخه که قسمتی از پیاده رو به طور اختصاصی به عبور دوچرخه اختصاص داده شده (خطوط قرمز در نقشه)،

• مسیر ویژه عبور دوچرخه در خیابان که قسمتی از خیابان به طور اختصاصی با علائم و خط کشی در طول مسیر، به عبور دوچرخه اختصاص داده شده (خطوط نقطه چین قرمز در نقشه)،

• و مسیر مشترک وسایل نقلیه موتوری و دوچرخه که بیشتر در خیابان های کم تردّد قابل مشاهده است (خطوط نقطه چین آبی در نقشه).

اکثر مسیرهای داخل شهر با یکی از این مسیرهای ویژه عبور دوچرخه همپوشانی دارد و علاوه بر آن امنیت بالای عبور و مرور با پشتیبانی از قوانین تدوین شده و وجود تابلوهای متعدد راهنمایی و رانندگی مرتبط با مسیرها، سبب آسان سازی استفاده از این روش حمل و نقل شده.

نرم افزار

امروزه تصوّر و وجود هر امکان شهری بدون در نظر داشتن نقش تکنولوژی در آن، امکان ناپذیر است؛ در این پروژه شهری هم می توانیم به لطف دسترسی سریع و آسان به اینترنت، از مواردی که برای این منظور طراحی شده، کمک گرفت.

نرم افزار رسمی طراحی شده برای تلفن های همراه، این امکان را برای کاربران محیّا می کند تا به وسیله نقشه، نزدیکترین ایستگاه و مسیر دسترسی به آن را پیدا کرده و با اطلاع دقیق از تعداد دوچرخه های فعّال و تعداد جایگاه های خالی، خود را به ایستگاه مورد نظر رسانده و از امکانات آن استفاده کنند.

این نرم افزار با پشتیبانی از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) نحوه دسترسی شما را راحت تر کرده و با طراحی در سه نسخه مربوط به سیستم‏ عامل اندروید، iOS و ویندوز فون، برای بخش کثیری از دارندگان تلفن های هوشمند قابل بارگزاری است.

همچنین در سایت رسمی پروژه می توانید با نام کاربری و رمز عبور خود به تمامی اطّلاعات مربوط به زمان ها و مکان های اجاره دوچرخه توسّط شما دسترسی پیدا کرد.

و در نهایت زنجیره به هم پیوسته تمامی عوامل فوق باعث گسترش و نفوذ یک سیستم در زندگی شهری می شود. کما اینکه بارها شاهد تلاش ها در زمینه های مشابه در کشور خودمان بوده ایم که به دلیل ضعف در یک قسمت، کل پروژه با عدم استقبال عمومی مواجه شده.

شما چه تجربیاتی از دوچرخه سواری در شهر دارید؟ آیا شهرداری محل سکونت شما امکاناتی را بدین منظور برای شهرتان فراهم کرده؟

admin بازدید : 200 شنبه 16 / 09 / 1392 زمان : 18:14 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سامانه پیامک در تاریخ 1393/4/20 و 3:57 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم

برای داشتن یک سامانه حرفه ای و رایگان همین حالا اقدام نمائید. سامانه sms5002.ir به شما یک پنل پیامک کاملا اختصاصی رایگان می دهد با این سامانه پنل ارتباطی جدیدی بین سایت و کاربران خود آغاز کنید. برای فعال سازی همین حالا اقدام نمائید.

جهت ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمائید

sms5002.ir/register.php


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
از اکسپرس دانلود میتوانید رایگان دانلود کنید. و جدید ترین مطالب را ببینید
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  آمار سایت
 • کل مطالب : 652
 • کل نظرات : 134
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 155
 • آی پی امروز : 45
 • آی پی دیروز : 60
 • بازدید امروز : 86
 • باردید دیروز : 204
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 86
 • بازدید ماه : 2,798
 • بازدید سال : 35,697
 • بازدید کلی : 533,286
 • کدهای اختصاصی